Sosyal medyada yapılan kısa video çalışmaları


Sosyal medyada yapılan kısa video çalışmaları

İnternetin gelişimiyle birlikte ortaya çıkan sosyal medya, dünyanın en popüler içerik sergileme sistemidir dersek abartmış olmayız. Milyarlarca insanın kimlik kazanmak, özel anılarını paylaşmak ve popülerliliğini arttırmak, işletmelerin ise kendilerini tanıtmak ve ürünlerini pazarlamak amacıyla kullandığı sosyal medyanın kullanım alanı ve desteklediği içerik türleri günden güne artmaktadır.

 

Bu yazımızda inceleyeceğimiz kısa video formatı geçtiğimiz yıllarda pazarlama taktikleri içerisinde en başarılı içerikler olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısa video paylaşımlarının sosyal medyada kolay olması, kısa süre zarfında fark edilmenizi ve takipçilerinizin aklında kalmanızı sağlayarak viral başarıya ulaşmanızın kolay yollarından biri olarak nitelendirilmektedir.

 

Yapılan bazı araştırmalar sonucunda dünyada bir günde bir milyar saatlik Youtube içeriği izlendiği ortaya çıkmıştır. Bu tip araştırmalar sonucunda işletmelerin, reklamveren niteliği kazanması kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Bunu farkeden Youtube ise gelişen bu ortamdan kar elde edebilmek amacıyla reklamverenlerin uygulayabileceği 6 saniyelik bumper reklam türünü kullanıma sunmuştur.

 

Sosyal medyada kısa video çalışması yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Kısa videolar, kişilerin veya işletmelerin hikayelerini anlatmak için çok kısa sürelerinin bulunduğu bir türdür. Kısa video yaparken öncelikle video konusunun kısa ve öz olması gerekmektedir. Akılda kalıcılığı sağladığı için ilginç içerikler ve çarpıcı metinler tercih edilmelidir. Kısa süreli reklamlar çok yönlü olduklarından, bu konularda uzman şirketler tarafından reklamların müşterilerde ilgi uyandırması amacıyla: ''Tanıtın, güçlendirin ve hatırlatın'' teknikleri uygulanmaktadır.

 

Yapılan bir diğer araştırmaya göre ise maliyetinin az olması sebebiyle işletmelerin en çok tercih ettiği kısa videolarla reklam çalışmalarının yüzde 61’inin marka bilinirliliğinde, yüzde 9’unun ise kampanyalar genelinde artışı sağladığı sonucu ortaya çıkmıştır.

Öne Çıkanlar

İnternette Ağızdan Ağıza İletişim: Viral Pazarlama

Hennig-Thurau vd. internet üzerinden gerçekleştirilen ağızdan ağıza iletişimi (viral pazarlama), çok sayıda firma ve bireye internet yoluyla ulaşabilir hale getirilen, bir ürün ya da şirket hakkında potansiyel, gerçek ya da eski müşteriler tarafından yapılan herhangi bir pozitif ya da negatif açıklama olarak tanımlamaktadır.

Youtube'da abone sayısını nasıl arttırabiliriz?

Kurulduğu 2005 yılından bu zamana kadar bir numaralı sosyal medya video paylaşım sitesi olan Youtube, günümüzde varlığını sürdürmektedir.

İşveren Markası'nda Çare: Kusursuz Denge

Vücudumuzun en önemli denge organı olan beyincikten ilham aldık; işveren markasını geliştirmek için izlenmesi gereken yola denge getirdik.