Sosyal medyada yapılan kısa video çalışmaları


Sosyal medyada yapılan kısa video çalışmaları

İnternetin gelişimiyle birlikte ortaya çıkan sosyal medya, dünyanın en popüler içerik sergileme sistemidir dersek abartmış olmayız. Milyarlarca insanın kimlik kazanmak, özel anılarını paylaşmak ve popülerliliğini arttırmak, işletmelerin ise kendilerini tanıtmak ve ürünlerini pazarlamak amacıyla kullandığı sosyal medyanın kullanım alanı ve desteklediği içerik türleri günden güne artmaktadır.

 

Bu yazımızda inceleyeceğimiz kısa video formatı geçtiğimiz yıllarda pazarlama taktikleri içerisinde en başarılı içerikler olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısa video paylaşımlarının sosyal medyada kolay olması, kısa süre zarfında fark edilmenizi ve takipçilerinizin aklında kalmanızı sağlayarak viral başarıya ulaşmanızın kolay yollarından biri olarak nitelendirilmektedir.

 

Yapılan bazı araştırmalar sonucunda dünyada bir günde bir milyar saatlik Youtube içeriği izlendiği ortaya çıkmıştır. Bu tip araştırmalar sonucunda işletmelerin, reklamveren niteliği kazanması kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Bunu farkeden Youtube ise gelişen bu ortamdan kar elde edebilmek amacıyla reklamverenlerin uygulayabileceği 6 saniyelik bumper reklam türünü kullanıma sunmuştur.

 

Sosyal medyada kısa video çalışması yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Kısa videolar, kişilerin veya işletmelerin hikayelerini anlatmak için çok kısa sürelerinin bulunduğu bir türdür. Kısa video yaparken öncelikle video konusunun kısa ve öz olması gerekmektedir. Akılda kalıcılığı sağladığı için ilginç içerikler ve çarpıcı metinler tercih edilmelidir. Kısa süreli reklamlar çok yönlü olduklarından, bu konularda uzman şirketler tarafından reklamların müşterilerde ilgi uyandırması amacıyla: ''Tanıtın, güçlendirin ve hatırlatın'' teknikleri uygulanmaktadır.

 

Yapılan bir diğer araştırmaya göre ise maliyetinin az olması sebebiyle işletmelerin en çok tercih ettiği kısa videolarla reklam çalışmalarının yüzde 61’inin marka bilinirliliğinde, yüzde 9’unun ise kampanyalar genelinde artışı sağladığı sonucu ortaya çıkmıştır.

Öne Çıkanlar

SEO Arama Motoru Optimizasyonu nedir?

SEO online popülerliği arttırmak amacıyla web sitelerinin arama motorlarına (Google, Bing, Yandex) ve ziyaretçilere göre en uygun hale getirilmesi işlemlerinin bütünüdür.

Tasarımda Yaratıcılık Sınırlarını Zorlayan En İyi 10 Reklam

Tanıtım, işletmeler için olmazsa olmazların başında gelmektedir. Yeni gelişen teknolojilerle işletmelerin, karlarını arttırmak amacıyla dijitalleşmeye önem vermesi, reklamları daha ilginç ve daha yaratıcı bir hale getirmiştir.

Youtube'da abone sayısını nasıl arttırabiliriz?

Kurulduğu 2005 yılından bu zamana kadar bir numaralı sosyal medya video paylaşım sitesi olan Youtube, günümüzde varlığını sürdürmektedir.