WhatsApp Business nedir?


Whatsapp Business nedir?

WhatsApp Business, Facebook’un milyonlarca kullanıcısına yeni bir özellik olarak sunduğu, 1 Ocak 2018’de hayatımıza giren bir uygulamadır. Adından da anlaşılacağı üzere WhatsApp Business milyonlarca küçük işletmenin müşterileri ile iletişimini hızlı ve anlık yapabilmesini sağlayan, müşteriler ile işletmeler arasında zaman kaybı yaşanmasını engelleyen bir uygulamadır.

 

WhatsApp Business ile işletme sahipleri hem şahsi WhatsApp hesaplarını hem de şirket hesaplarını aynı cihaz üzerinden kontrol edebilme olanağına sahip olurken WhatsApp uygulamasının diğer avantajlarından da yararlanmaktadırlar.

 

Standart Uygulamadan farkı nedir?

WhatsApp Business işinizi listelemenizi ve müşterilerinizle hiçbir ücret ödemeden iletişim halinde olmanızı sağlar, İşletmelere bir hayli gider yaratan SMS masrafını gereksiz hale getirir. Bununla birlikte WhatsApp Business uygulaması servis mesajları ve aktivasyonlarla işletmelerin gelir kalemlerini arttırmalarına da olanak sağlar.

 

 

Müşterilerle iletişim?

Teknolojinin gelişimiyle birlikte aynı evrede büyüme yakalayan iş dünyasında işletmelerin müşterileriyle iletişim kurmaları kendilerinin  büyümeleri açısından hayati bir anlam kazanmıştır. Bu sebeple hızlı yanıt verme özelliği sağlayan bir çok mesajlaşma aracı mevcuttur ancak mesajlara cevap verenlerin de insan oldukları varsayılırsa mesajlaşma araçları yeterli midir sorusunu sorabiliriz?

 

WhatsApp Business ise mesajlaşma araçlarından farklı olarak işletmelerin kapalı olduğu ve işletme sahiplerinin meşgul olduğu durumlarda kullanım için ‘’Uzak Mesajlara’’ izin verme özelliği barındırır.

 

Müşterilerden gelen iletiler (dilek, şikayet vb.) ve öneriler işletmelerin daha iyi hizmet vermelerini sağlarlar. WhatsApp Business ise bu konuda daha önce yapılmamış bir yenilik yaparak bu iletileri verilendirmenize yardımcı olur.

 

WhatsApp Business’ı çalıştırmak için ise bir Android telefon sahibi olmanız ve hizmete kaydolmak için işletmenizin kullanacağı bir ticari numara yeterli olacaktır.

 

WhatsApp Business Nasıl Kurulur?

Android teIefonunuzda Google Play Store’a WhatsApp Business yazarak uygulamayı indirip kurabilirsiniz. Kurulumu yaptıktan sonra, ‘’Ayarlar’’ kısmında karşınıza çıkan doğrulama koduna ‘’Sms Olarak Gönderin’’ seçeneğine, ardından ‘’Bizi Arayın’’ seçeneğine tıklarsanız, şirket numarasına (0212) uygulamayı kurabilirsiniz. Web WhatsApp bölümünü yine WhatsApp Business’ta kullanabilirsiniz.

 

İş Profili Özelliği

''Ayarlar / İşletme ayarları / Profil'' kısmından işletme profilinizi oluşturabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir hususta en başta girdiğiniz işletme isminizi, numarayı değiştirmediğiniz sürece değiştiremezsiniz. O yüzden işletme isminizi yazarken dikkatli olmanızda fayda var.

 

İşletmenizin Profil bölümüne fotoğraf koyabilir, haritada bir konum gösterebilir, çalışma saatlerinizi ekleyebilirsiniz.

 

Hızlı Cevaplar Özelliği

''Ayarlar / İşletme Ayarları / Karşılama Mesajı'' bölümünden çalışma saatlerinizi belirterek, çalışma saatleriniz içerisinde otomatik mesaj atabilir veya kullanıcı WhatsApp Mesajlar bölümünden işletmenizi seçtiğinizde belirlemiş olduğunuz mesajı otomatik olarak kişiye gönderebilirsiniz. 

 

Aynı zamanda ''Ayarlar / İşletme Ayarları / Hızlı Mesaj'' kısmından özel bir template oluşturabilirsiniz. (Teşekkürler, Sevgiler gibi..)

 

Etiketler Özelliği

Sağ üst tarafta bulunan 3 noktaya tıkladığınızda (…) kişilerinizi başlıklar altında toplayabilirsiniz. (Yeni Müşteri, Yeni sipariş, bekleyen ödeme gibi..)

 

Daha önce de yukarıda değindiğimiz gibi, isterseniz tek mobil cihaz üzerinden hem kendi kişisel WhatsApp uygulamanızı hem de işletmeniz için WhatsApp Business uygulamasını kullanabilirsiniz.

Öne Çıkanlar

Ofis partileri hangi açılardan faydalıdır?

Bizim ofisimizde olduğu gibi sizde de partiler kendiliğinden gelişiyorsa ne ala!

Whatsapp Business nedir?

WhatsApp Business, Facebook’un milyonlarca kullanıcısına yeni bir özellik olarak sunduğu, 1 Ocak 2018’de hayatımıza giren bir uygulamadır.

İşveren Markası'nda Çare: Kusursuz Denge

Vücudumuzun en önemli denge organı olan beyincikten ilham aldık; işveren markasını geliştirmek için izlenmesi gereken yola denge getirdik.